WISC 4

  

ABD’de 1974 yılından beri uygulanan WISC-R zeka testi ülkemizde de 1984 yılında uygulanmaya başlamıştır; fakat yıllar içerisinde gelişen teknoloji, eğitim ve diğer uyaranlarla ile bu test yetersiz kalmıştır ve sağlıklı sonuçlar vermemektedir.

WISC 4 zeka testinin 2003’den beri ABD’de uygulanmaktadır. Ülkemizde de 2016’da uyarlama çalışmaları tamamlanmıştır.

WISC 4 zeka testi 6-16 yaş aralığına uzman kişi tarafından uygulanır.WISC-4 değerlendirmesinde 10 temel alt test kullanılmaktadır. Gerekli görüldüğünde ilave olarak 5 yedek alt test standartlara uygun olmak koşuluyla kullanılmaktadır. Temel alt testler; sözel bilgi, sözel ifade, algısal akıl yürütme ve organizasyon, sosyal bilgi, kısa süreli işitsel bellek, dikkat, konsantrasyon, zihinsel işlemleme hızı, görsel-motor ve ince motor koordinasyon becerilerini ölçmektedir.

Test uygulanmadan önce aile ve çocukla klinik bir görüşme yapılarak aileden çocuğun gelişimsel öyküsü, okul durumu, aile ve sosyal yaşantısı gibi bilgiler alınarak çocuğun teste uygun olup olmadığı değerlendirilir.

Test 60-90 dakika arasında sürmektedir.


Neden Çocuğuma WISC 4 Zeka Testi Yaptırmalıyım?


Bu test ile çocuğunsözel bilgi, sözel ifade, algısal akıl yürütme ve organizasyon, sosyal bilgi, kısa süreli işitsel bellek, dikkat, konsantrasyon, zihinsel işlemleme hızı, görsel-motor ve ince motor koordinasyon becerileri ve bunlar arasındaki güçlü veya geliştirilmeye açık yönleri değerlendirilir. Ayrıca çocuğun test sırasındaki motivasyonu, zorlandığı anlardaki tutum ve duygu denetimi, testi uygulayan uzmanın klinikgözlemleri çocuğun duygusal durumuna ve varsa duygusal sorunlarına dair de bilgi vermektedir. Değerlendirmeler aile ile paylaşıldıktan sonra, gerekli görülen geliştirici ve destekleyici faaliyetler varsa aileye önerilmektedir.


WISC 4’ü Kimler Uygulayabilir?


WISC 4 zeka testi eğitimini Türkiye’de sadece Türk Psikologlar Derneği (TPD) vermektedir ve bu testin uygulayıcısı sadece bu eğitimi başarı ile tamamlayan psikologlar olmaktadır.


 Hemen Randevu Alınız

 0553 275 04 02

image41