Panik Bozukluk ve Tedavi

Panik bozukluğu olan kişiler birdenbire ve tekrarlayan biçimde gelen dehşet duyguları tanımlar. Atağın ne zaman geleceğini öngöremezler ve bir sonrakinin ne zaman ve nerede geleceği konusunda endişelenerek nöbetler arasında da kaygı yaşarlar. Nöbetler arasında  yeni bir atağın her an gelebileceğine dair sürekli bir endişe hissi vardır.


Bir panik atak geldiğinde büyük ihtimalle kalp çarpıntınız olacaktır. Terlediğinizi, zayıf düştüğünüzü ya da başınızın döndüğünü de hissedebilirsiniz. Elleriniz karıncalanabilir ya da uyuşabilir ve ateş bastığını ya da üşüdüğünüzü hissedebilirsiniz. Ölüm korkusu ya da kontrolü kaybetme korkusu yaşayabilirsiniz.Kalp krizi geçirdiğinizi, aklınızı kaçırdığınızı düşünebilirsiniz.


Ataklar uyku dahil her an gelebilir.

Çoğu atak birkaç dakika sürer, ancak bazen 10 dakikaya kadar sürebilir. Nadir de olsa 1 saat de sürebilmektedir.


Kadınlarda ve genç erişkinlerde daha çok görülmektedir.


Panik bozukluğa  genetik yatkınlık olabilir; birinci derece akrabalarada görülme olasılığı 4-8 kat fazladır.


Panik atakların ortaya çıktığı yerlerde fobiler gelişebilir. Örneğin panik atağınız bir markette gerçekleştiyse markete gitmekten kaçınabilirsiniz. Bu durumda bazı kişilerin hayatı bayağı kısıtlanmaktadır ve pazar alışverişi, araba kullanma hatta evden çıkma aktivitelerinden kaçınmaya başlarlar.

Araştırmalara bakıldığında panik bozukluk yaşayan kişilerin üçte birinin yaşamı kısıtlandığı görülmektedir.


Panik atak geçiren herkes panik bozukluk geçirmemektedir. Bazı kişiler bir panik atak geçirdikten sonra ikinci bir atak devam etmeyebilir. 


Panik Bozukluk Tedavisi


Tedavi bilişsel davranışçı terapi ya da bilişsel davranışçı terapiye ek ilaç tedavisi ile beraber ilerlemektedir.

Bilişsel davranışçı yaklaşımlar kişilere panik durumlarına farklı bir bakış açısı kazandırmakta, kaygıyı azaltmanın yollarını göstermekte ve hastanın yanlış inanışlarının yeniden yapılandırılmasına odaklanmaktadır.


Randevu ve Bilgi İçin

0553 275 04 02

image46