Çocuklarımızı Büyütürken Kullandığımız Etiketler

  

Çocuklarımız hakkında ne söylediğimiz onlara ne söylediğimizden daha önemlidir. Etiketler son derece masumca uygulandıklarında bile içsel olarak çok güçlüdürler. Etiketlemelerdeki en etkileyici durum bunların doğru görünmeleri ve kabul edilmeleridir. Çocuklarımızın karakterine ait en masum özellikleri bile etiketlediğimizde onlara ait olan alanı kısıtlarız. Çocukluk yolculuğunun doğasını damgalarız. Mesela komik olmak kötü özelliklere benzemiyor olsa da çocuk “ Kızım tam bir şebek, sürekli bizi güldürür” cümlesini yeterince dinledikten sonra öğreneceği şey işinin eğlendirmek, güldürmek olduğu olacak. Ne kadar olumlu ve masum görünseler de  tekrar eden etiketlemeler çocuğumuzun gelişimini ve ilerlemesini engeller. Çocuğumuza sürekli “yaramaz“ etiketi vurduğunuzda çocuğunuz bunu benimseyecek ve hep yaramazlık yapmak için uğraşacaktır çünkü kendisiyle ilgili bildiği yaramaz olmaktır. Unutmamalıyız ki  onlar hakkında söyledikleriniz onları her şeyden daha çok şekillendiriyor. 

Peki bunu niye yapıyoruz? Çünkü; çocuklarımızı hayatlarındaki küçük kesitlerle yargılamaya geniş resimdeki farklı imkanları görmemeye yatkınız. Kategorize etmeye, etiketlemeye, kehanette bulunmayı seviyoruz. Kendimizi olaya dahil ve çocuklarımızı tanıdığımızı hissetmemizi sağlıyor.

Ebeveynler olarak unutmamamız gereken kısım kimsenin daima herhangi bir şey olamayacağı olmalı. Kimse sadece tembel, akıllı, yaramaz, çalışkan değildir. Çocuklarımız tek bir şeyden çok daha fazlasıdır.

Öğrenmemiz gereken çocuklarımızın her birinin biricik olduğu ve gelişim süresince onlara bir kişilik damgalaması vurmadan kendi karakterlerini oluşturmalarına izin vermektir. Onları kıyaslamadan kategorize etmeden büyütmeli, keşfetmelerinin yolunu açmalıyız. Kelime dağarcığımızı değiştirmeli “hep”, “daima”, “sürekli” kelimelerinden uzaklaşmalı onun yerine “olabilir”, “belki” gibi daha gerçekçi kelimeler eklemeliyiz. Çocuklarımızın değişme özgürlüğüne izin vermeli, bir davranış kalıbı içinde sıkıştırmamalı ve bizi şaşırtmalarını beklemeliyiz.

Peki sevgili ebeveynler siz hangi etiketi yıllardır taşıyorsunuz? Ebeveynleriniz tarafından siz büyürken hangileri en çok tekrarlandı? Şimdi etiketinizi düşünün ve kendinizle ilgili düşünceleri nasıl şekillendirdiğini, kararlarınızı, kariyerinizi, eş ve arkadaş seçiminizi nasıl etkilediğini anlamaya çalışın.


Randevu ve Bilgi İçin

0553 275 04 02

image37